Materiály

Elastan 

Používá se pouze v kombinaci s jinými materiály. Ty pak mají stálý tvar a jsou pružné. Elastické vlákno se roztáhne na 3 násobek objemu a vrátí se do původního stavu. Oděv lépe přilne k tělu a zároveň nebrání v pohybu.

Polyester

Tato vlákna také dobře odolávají světlu a povětrnostním vlivům. Materiály z polyesteru nesají vlhkost a rychle uschnou. Vzhledem či dotykem PES připomíná přírodní hedvábí. Polyesterová vlákna jsou dutá a nahrazují peří. Vlákna lze prát. Jemné PES mikrovlákno je výrazně jemnější, než bavlna. Polyester se přidává k přírodním vláknům, tkaniny jsou málo mačkavé, s delší životností, pevností a jsou lehké. Značen jako PES.

Bavlna

Nejpoužívanější materiál, čistě přírodní vlákna z bavlníku. Bavlna saje vlhkost, je pevná v tahu a odolává oděru (za mokra ještě více). Příjemně se nosí. Negativem je tvarová nestálost, vytahá se. Proto je míchána se syntetickými vlákny (PES, PAD). Elastická vlákna zvýší pružnost materiálu i tvarovou stabilitu. Značena jako CO, BA. BIO bavlna znamená, že je kontrolovaný původ surovin a ty nejsou ovlivněny žádnou chemií. Látka je tak šetrnější k lidské pokožce, je velmi prodyšná a jemná na omak. Chemikálie nemohou narušit celistvost vláken. Díky šetrnějšímu zpracování má materiál delší životnost.

Kokos

Kokosové textilní vlákno je z kůry nedozrálých kokosových ořechů, dlouho máčených v mořské vodě. Značeno jako CC.

Bambus

Materiál je měkký na omak s hedvábným leskem a mimořádnou prodyšností. Je antibakteriální a antialergický, dokáže absorbovat zápach. Nasává výrazně více vlhkosti, např. proti bavlně. Zároveň vlhkost rychle odvádí od těla. V létě má tkanina chladivý efekt. Někdy se vlákno mísí s vlnou, bavlnou, viskózou či polyamidem.

Polypropylen

Syntetické vlákno s vynikajícími vlastnostmi. Je velmi pevný v tahu, lehký, pružný a také teplý. Nevyvolává alergické reakce. Odolává oděru (až 3x proti bavlně) a nesaje vodu (až 10x méně proti polyesteru). Vodu ovšem dobře odvede od těla. Funguje jako kulaté vlákno, které vlhkost nevede. Mezi jednotlivými vlákny se vytvoří mikromezery, které odvedou vlhkost. Značen jako PP, POP.

Akryl

Umělé vlákno, podobné vlně. Nahrazuje vlněné výrobky nebo se s vlnou mísí. Akryl je pružný a měkký, minimálně žmolkuje. Pevností tolik nevyniká, ale nadprůměrně odolává UV záření a účinkům počasí. Výrobky z něj jsou teplé, nesráží se a snadno se perou. Značen jako PAN, PAM.

Hedvábí

Hedvábí výborně saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Přírodní hedvábí nahrazuje hedvábí syntetické. To je pevnější, lépe izoluje a je lehčí. Značeno jako SE.

Viskóza

Viskózová vlákna nahrazují hedvábí, mají mít vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí a jsou levnější. Výrobky mají lesklý vzhled, jsou příjemné na omak a mají dobrou savost. Viskóza se mísí s bavlnou, vlnou a syntetickými vlákny. Značena jako VIS, VIF, CV.

Vlna

Vlna je unikátním přírodním materiálem s vynikajícími izolačními vlastnostmi. Dobře přijímá vlhkost a hůře ji odpařuje, přesto nestudí. Značena jako WP (alpaka), WA (angorská vlna), WS (kašmír), WM (mohér). Vlna Merino je z té nejkvalitnější vlny z Austrálie nebo z Nového Zélandu, výborně izoluje před chladem a odvádí vlhkost. Prádlo při delším nošení nezapáchá. Na kůži může "kousat". Pro lepší pocit a odvod vlhkosti se přidává do tkaniny umělé vlákno.

Fleece (microfleece)

Měkký hadřík, tedy 100% PES s vnitřní počesanou stranou. Fleece je výbornou tepelnou izolací, chlupy drží vzduch, je prodyšný a rychleschnoucí. Tkanina obsahuje cca 500 mikrovláken na 1 mm2 .

Stretch

Je velmi univerzálním materiálem - teplým, pružným a obtížně prodyšným. Každá strana má odlišné vlastnosti. Vnější hladká je odolná větru a měkká vnitřní odvádí vlhkost. Údržba materiálu je snadná při velké životnosti.

Softshell

Jedná se o teplý a prodyšný materiál, chránící před vodou a větrem. Proti fleece je rozdíl v tom, že je vícevrstvý. Nepotřebujeme tedy nosit tolik vrstev oblečení. Měkký PUR povrch softshellu je vodoodpudivý. Kapky vody a sněhové vločky tak sklouznou dolů. Softshell je poměrně odolný větru. Z rubové strany je microfleece a někdy pletenina a někdy membrána. Variant je více, není od věci si ujasnit, kde chceme softshellové oblečení nosit.

Coolmax®

Vlákno od Du Ponta. Je to speciální polyesterové vlákno se 4 kanálky. Ty zvyšují plochu povrchu a výborně odvádí vlhkost od těla. Vlákno je vodoodpudivé a nenasákavé.

PrimaLoft®

Je mixem ultrajemných mikrovláken s dutými vlákny a má nadstandartní tepelně izolační vlastnosti. Měl v armádě USA nahradit peří. Na rozdíl od peří neabsorbuje vodu a hřeje skoro stejně i ve vlhkém prostředí. Netrpí stlačováním a praním.

Kevlar

Je vláknem s extrémní pevností (5x pevnější než ocel při stejné hmotnosti).

Cordura

Tkanina z PAD vláken, která se vyznačuje vysokou pevností a ohebností i nízkou hmotností. Je velmi odolná vůči oděru a roztržení.

Murevan

Elastická tkanina s kevlarovými vlákny. Odolává oděru a přizpůsobí se podkladu, našívá se rukavice a kolena u kalhot.

Polyamid

Velmi pružné syntetické vlákno. Má nejvyšší odolnost vůči tahu, roztrhání a oděru (s nejvyšší odolností ze syntetických materiálů). Známý materiál nylon je z polyamidu. Vlhkost přijímá jen minimálně. Vypráním se zvyšuje životnost tkanin z polyamidu. Značen jako PA, PAD. Některé úpravy nylonu jsou velmi prodyšné a vzhledem i pocitově jsou velmi podobné přírodním vláknům.

 

Další pojmy a informace

Membrána

Nalaminuje se jako mikrovrstvička na vrchní tkaninu. Materiál je nepromokavý, nepropustí směrem k tělu vodu, ale molekula páry opačným směrem projde. Umožňuje tedy dýchání od těla ven. A je absolutní zábranou větru.

Nanovlákenná membrána NANOMEMBRANE má unikátní vlastnosti, kterým nemohou konkurovat žádné jiné membrány na světě. Membránový materiál má vysokou tepelnou stálost jak při vysokých, tak i při extrémně nízkých teplotách, během praní a mechanickém namáhání. Je pružná.

Nanovlákenná  membrána NANOMEMBRANE je nejen vysoce hydrofobní, díky čemuž má vysoký vodní sloupec, ale je i oleofobní. Je vytvořen lotosový efekt (HYDROPHOBIC EXTREME), zabraňující znečištění pórů - tím nedochází ke zhoršení excelentních vlastností membrány NANOMEMBRANE. Nečistoty nemají šanci ulpět na povrchu tkaniny.

A je třeba si neplést pojmy voděodolnost a nepromokavost. Materiál voděodolný není nepromokavý. Je naimpregnovaný, vytvoří se vrstvička, která by neměla povrch materiálů uzavřít. Ten by se tak stal i nepropustným pro vodní páru a zapařili bychom se. Materiál je potřen určitou látkou, odpuzující vodu. Nanoimpregnace dosáhne povrchového napětí, jež odtlačí kapky vody. Ty dle efektu lotosového květu stečou. Látka tedy přežije jarní deštík, ale bunda nám v silném a vytrvalém dešti promokne – kapky vody si časem protlačí cestu tkaninou (čemuž zabrání až membrána).

Nepromokavost (vodní sloupec)

Udává výšku sloupce vody, do něhož by tkanina neměla propustit vodu. Tkanina je nepromokavá, pokud odolá tlaku 1.300 mm sloupce vody (dle normy, v přírodě zcela nedostatečné).

Větruvzdornost (prodyšnost)

Profouknutí tkaniny větrem zabraňuje membrána. A také hustota vrchního materiálu. Triko je prodyšné, bunda by být neměla. Uvádí se v litrech na metr čtvereční za sekundu. Co je pod hodnotu 10, neprofoukne.

Paropropustnost (RET nebo MVTR)

Vyjadřuje schopnost tkaniny dýchat od těla, odvětrat pot. Tzn., kolik energie je třeba k odpaření určitého množství vody. Čím je hodnota RET nižší (je nižší energie potřebná pro odvod vody), tím je i látka komfortnější. Uvádí se v Pa.m2/W. MVTR je v gramech na metr čtvereční za 24 hodin. A je nepřesné, nezohledňuje rozdíly teplot a tlak vzduchu. Ret < 6 - velmi dobrá (> 20 000 g/m2.24 h), což je dnes už kapku málo..... A na trhu je kupa polopravd, skutečné hodnoty nebývají stejné jako psané..... A pozor na časté záměny pojmů, prodyšnost není paropropustnost.

Hydrophobic Extreme

Oleofobita = nešpinivost, má 8 stupňů. Jedná se o povrchové napětí, aby bylo co nejnižší-pak obtížně ulpí nečistoty a jdou snadno odstranit

Voděodpudivost je simulace deště na 20s, kolik kapek tkaninou prosákne. Max. je st. 5, tzn. neprosákne nic.

Tepelná odolnost (Rct)

Je rozdílem teplot mezi povrchy. Čím je nižší tato hodnota, tím materiál izoluje lépe a teplo od těla neodchází pryč. Uvádí se v K.m2/W.

 

Vyžaduje tkanina s výšivkou či potiskem speciální péči?

1. Perte nejlépe naruby při teplotě 40°C.

2. Nepoužívejte bělicí prostředky!

3. Ždímejte na menší otáčky, nesušte v sušičce a na prudkém slunci.

4. Žehlete přes rubovou stranu.


 

DOPRAVA ZDARMA

nad 4000Kč

TESTOVACÍ SERVIS

až 50 raket

25 LET NA TRHU

Poradíme Vám

PROFI SHOP

Federer, Nadal...